Wordpress

Google Search Console “Metin okunamayacak kadar küçük” Hatası

Google Search Console Metin okunamayacak kadar küçük Hatası aldığınız vakit mobil sitenizin görüntüsünde bir sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Google Search Console aracını kullanarak bu bildirimleri görüntüleyebilirsiniz. Search console bu hataları bize bildirmesinin yanısıra diğer hata bildirimleri konusunda da bize yardımcı olmaktadır.

Google Search Console ile oluşturmuş olduğunuz site haritanızı yani sitemap dosyanızı Google’a tanıtabilirsiniz. Bu sayede Google botları sitenizi ziyaret ederek bu sayfalara öncelik vermiş olacaktır. Sitenizde artık kullanmadığınız veya çıkarmak istediğiniz sayfalar olduğunda bunu da Search Console üzerinden ” URL Kaldırma ” menüsü altından bunu yapabilirsiniz.

Google Search Console giriş yaptığınızda anasayfada bulunan geliştirmeler kısmında mobil kullanabilirlik hatalarınızı görebilir veya sağ üst tarafta bulunan bildirimden bu hataları görüntüleyebilirsiniz.

Hatayı düzeltebilmemiz için hatanın vermiş olduğu sayfayı Google Search Console üzerinden görüntülememiz gerekiyor. Hatanın vermiş olduğu sayfayı öğrendikten sonra o sayfa üzerinde CSS düzenlemeleri gerçekleştireceğiz. Bazen bu hatayı birden çok sayfada alabilirsiniz. Öyle bir durumda kullanmış olduğunuz Wordpress temanızda fontunuzun büyüklüklerine müdahale şansınız varsa içerik ve başlık boyutlarını oradan büyütmeniz sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.

Google Search Console Metin okunamayacak kadar küçük Hatası ve Çözümü

Hata aldığınız sayfada CSS kullanarak hata sayfanızda bulunan fontların boyutunu büyüterek bu işlemi çözümleyeceğiz. Hangi class’ı veya idli etikete müdahale edeceğinizi bulduktan sonra. Wordpress admin sayfasında bulunan Görünüm> Özelleştir> EK CSS kısmına gerekli düzeltmeleri sağlayacak CSS kodlarımızı yerleştiriyoruz.

Burada etiket altında kullanacağız CSS kodu genellikle aşağıda gibidir;

font-size:20px;

Müdahalede bulunacağınız css etiketini bulduktan sonra o etiketin font-size değerini ortalama 20px üzerine almanız sizin için yeterli olacaktır. Bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz için temel CSS bilginizin olması bu işlemi gerçekleştirebilmek adına işinizi kolaylaştıracaktır.

İşlemleri gerçekleştirdikten sonra arkanıza yaslanarak google botlarının hatalı sayfalarınızı tekrar kontrol etmesini bekleyebilir veya hata aldığınız sayfaya giderek ” Hata düzeltildi. ” diye işaretleme yaparak Google botlarınızın sayfanızı ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Ortalama 3 gün içinde Google botları gerekli kontrolleri sağlayarak Google Search Console ekranınıza ve bağlı mail hesabınıza gerekli düzeldi bildirimini göndermektedir. Düzenlemeleri sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdiğinizde Google Search console bildirim ekranlarında aşağıdaki görsele benzeyen bir bildirim alacaksınız.

Metin okunamayacak kadar küçük

Böyle bir bildirim aldığınızda sitenizde yaşadığınız ” Metin okunamayacak kadar küçük ” mobil sorununu artık çözmüş bulunmaktasınız. Bu sayede artık kullanıcılar mobil sayfanızı ziyaret ettiğinde Google’ın belirtmiş olduğu metin okunamayacak kadar küçük durumunu yaşamamış olacaklar.

CSS konusunda gerekli bilginiz yoksa lütfen temanızın font-size ayarlarına müdahale ederek bu işlemleri gerçekleştirmeye çalışınız.

Sercan Sevinçer

SEO Uzmanı & WordPress Web Tasarım Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu