PHP

Phpde Değişken Tanımlama ve Değişken Kullanımı

Değişkenler tüm programlama dillerinde olduğu gibi önemli bir yere sahiptir. Değişkenler sayesinde adından da anlaşılabileceği üzere bir alan içerisinde farklı varyasyonların tanımlanabilmesi yani değişken bir yapıya sahip olan tanımlamalardır. Phpde değişken tanımlaması yaparken string ve integer en çok kullanılan türlerden sadece iki tanesidir. Birçok veri türü mevcuttur. En basit haliyle string yani metinsel ifadeler ve integer sayısal ifadeler olarak düşünebiliriz. Phpde değişken tanımlama türleri ve kuralları üzerine biraz bahsedelim.

PHPde değişken tanımlama

Phpde değişken tanımlama yapmak istediğinizde $ işaretini kullanmanız gerekmektedir. $ işareti ile başlayarak değişkeninizin ismini belirleyebilirsiniz.

$isim="sercan"; -> String yani metinsel bir ifade tanımladık.
$rakam=1; -> Integer yani sayısal bir ifade tanımlaması gerçekleştirdik.

$isim değişkeni içerisine string türünde bir değer tanımladım. Aynı zamanda $rakam isimli değişkenimize ise integer değerinde bir sayısal değer tanımlaması gerçekleştirdim. Dikkat ettiğimiz önemli nokta ise string bir ifade tanımlarken bu ifadeyi mutlaka tırnak işaretleri ( ” ) içerisinde yapmamız gerekmektedir. Eğer sayısal değerler üzerinde matematiksel işlemler yapmayacaksak string olarak tanımlama gerçekleştirebiliriz. 

PHPde Değişken Tanımlama Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler

PHP ve birçok programalama dilinde olduğu gibi değişken tanımlarken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktalara dikkat etmemiz değişkenimizi sağlıklı olarak programlamamız içerisinde rahat kullanabilmemizi sağlar.

  • Değişken isimleri sayısal değerler ile başlayamaz. ( $2isim )
  • Değişken isimleri büyük/küçük harf duyarlıdır.
  • Değişken tanımlarken açıklayıcı ifadeler kullanmak temiz kod açısından oldukça önemlidir.
php'de değişken tanımlama
php’de değişken tanımlama

Değişkenleri Ekrana Yazdırma

Değişkenlerimizi ekrana yazdırmak için türlere göre farklı tipler kullanabiliriz. En popüler kullanımlardan biri olan ” echo ” değişkenizin içeriğini direkt ekrana basacaktır.

echo $degiskenismi; tarzında değişkenimizi ekrana yazdırabileceğimiz gibi değişkenlerimizi php kod kurallarına göre birleştirme yaparakta ekrana yazabiliriz. echo $degiskenismi.”burası özel alan”; bu tarz bir kullanımda değişkenden gelen değeri yazdırıp yanına tırnak içerisinde sabit bir değer yazarak ekrana bastırıyoruz. Bu tarz kullanımlar özellikle HTML kodlarımızı birleştirmek içinde kullanılan bir kullanım tarzıdır.

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme hakkında yazdığım içeriği okumak isterseniz linke tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz.

Wordpress konunusunda en güncel web tasarım fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Sercan Sevinçer

SEO Uzmanı & WordPress Web Tasarım Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu