SEO

SEO Nedir, Nasıl Yapılır? – SEO Hizmeti

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, internet sitenizin çalışmakta olduğunuz anahtar kelimeler ile hedeflenen sıralamalarda çıkması için yapılan çalışmalar bütünüdür. Bu sayede markanızı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi arama motorlarında iyi bir sıralama ile sergileyebilirsiniz. Organik bir şekilde elde edilen sıralama ile ücretsiz bir şekilde daha fazla kişiye erişim sağlayabilirsiniz. SEO Nedir ? sorusunun en net cevaplarından bir tanesi arama motorları üzerinde yapılan tüm optimizasyon işlemlerinin bütününe verilen isimdir. SEO Hizmet alarak web sitenizi ilgili kelimelerde organik bir şekilde sıralamaya sokabilirsiniz. SEO ne demek sorusuna cevap verebildiysem ne mutlu bana.

SEO Tam Olarak Nedir ?

SEO İşlemler bütünü web sitenizin istenilen anahtar kelimeler doğrultusunda arama motorlarında sıralamaya girerek yükselmesine verilen bir isimdir. Örneğin; Çiçek satan bir firmaya sahip olduğunuzu düşündüğünüzde ” Çiçek Siparişi Ver ” kelimesinde üst sıralarda çıkmak isteyebilirsiniz. Bu sayede potansiyel müşterilerinize ulaşabilir. Web sitenize gelen organik trafiği artırabilirsiniz. Burada organik trafiği kullanmamın bir diğer nedeni. Bu tür kelime bazlı reklamlar çıkarak da sıralamalarda en üst sırayı hedefleyebilirsiniz. Fakat bu tür çalışmalar dijital reklam yönetimi altında geçen reklamcılık yöntemlerinden bir tanesidir. SEO ise tamamen organik bir şekilde sürekli olarak reklamlardan hemen sonra yer aldığınız sıralamadaki yeriniz için yapılan çalışmalardır. SEO Nedir sorusunun kafa karışıklığını gidermek için benimle iletişime geçebilirsiniz. SEO Ne demek diye aklınıza takılan her türlü soru için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler
SEO Nedir
SEO Nedir

SEO Nasıl Yapılır ?

SEO Nedir sorusuna bir cevap bulduktan sonra SEO, Arama motoru optimizasyonu web siteleri üzerinde site içi (On-Page) ve site dışı (Off-Page) olmak üzere iki kısma genel hatları ile ayrılabilir. SEO işlemlerine başlamadan önce site üzerinde anahtar kelime analizleri, site trafik analizleri gibi siteyi ve ziyaretçilerini tanımaya yönelik çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Daha sonrasında belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda web site üzerinden ilgili iyileştirmeler gerçekleştirmek ile yola çıkılabilir.

On-Page Site içi Seo işlemlerinde dikkat edilebilecek bazı hususlar;

  • Site Hızı
  • Title ve Description iyileştirmeleri
  • Görsel alt etiket kontrolleri
  • 301, 404 vb. kod kontrolleri
  • İçerik – Kod oranı kontrolleri
  • Anahtar kelime dağılımları
  • UX Performans ve kontrolleri

Site içi yapılabilecek ve kontrol listesini daha da uzatabiliriz. Genel hatlarıyla kontrollerimizi yapmamız başlangıcımız için yeterli olacaktır. Bu adımlar için bir SEO Danışmanlığı hizmeti alabilir veya direkt SEO Hizmeti alarak hem kontrolleri yaptırıp hem de işlemlerin yapılmasını gerçekleştirebilirsiniz. Off-Page Seo işlemleri daha kapsamlı olabileceği gibi site için dikkatli olarak yapılması gereken adımları kapsamaktadır. Site dışı seo çalışmalarınızda Google tarafından kötü etkilenmemek adına yapacağınız adımlar tutarlı ve spam olmayacak şekilde devam edecek şekilde planlanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki SEO bir süreçtir.

SEO Hizmeti Nasıl Olmalıdır?

SEO Nedir sorusunu tam olarak anladıktan sonra SEO Hizmeti kendi arasında 2 farklı kategoride incelenebilir. SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti olarak ayırabiliriz.

SEO Danışmanlığı ; Bu hizmet altında web siteniz üzerinde çalışma yapılacak anahtar kelimelerin belirlenmesi ve devam eden süreçte bir yol haritası oluşturarak sizlere neler yapılacağını raporlandığı bir hizmet almış olursunuz. Bu sayede SEO Danışmanı size site içi ve site dışı web sitenizi yönlendirerek teknik ekibinize ilgili raporlamayı sunarak iç kısımda yapılması gerekenleri talep ettiği bir süreci başlatmış olur. Sürecin takibi ve ilerleyişi açısından tüm adımı danışmanınız takip edecektir. SEO işlemlerinde olmazsa olmaz olan site içi seo ile başlayarak belirlenen yol haritası doğrultusunda teknik ekip tarafından ilgili düzenlemeleri talep eden ve süreci yöneten kişi SEO Danışmanınız olacaktır.

SEO Hizmeti ; Bu hizmet altında SEO işlemlerinizin tüm adımları yürütülür. Hem danışmanlık adı altında aldığınız hizmetler hem de teknik anlamda yapılacak işlemlerin tümü bir kişi veya ekip tarafından yönetilir. Bu durumda teknik ekibiniz bulunmuyorsa SEO Hizmeti almanız daha sağlıklı bir yol olacaktır. Bu hizmet ile birlikte hem anahtar kelimelerinizin belirlenmesi, analizlerinizin yapılması ve raporlanması gibi adımlar yapılacaktır. Hem de teknik tarafta yapılması gereken işlemlerin yürütülmesi gerçekleştirilecektir. Teknik bir ekibe sahip değilseniz almanız gereken en iyi hizmet SEO Hizmeti olacaktır.

Sercan Sevinçer

SEO Uzmanı & WordPress Web Tasarım Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu