Wordpress

Woocommerce İlgili ürünlerde ürün kategorisine ait ürün gösterme

Wordpress dünya çapında kullanılan bir içerik yönetim sistemi olma özelliğini taşıyor. Woocommerce, Wordpress içerisinde e-ticaret işlemlerimiz için kullanabileceğimiz muazzam bir eklenti görevinde. Wordpress sitelerimizin sahip olabileceği woocommerce eklentisi ile birlikte web sitelerimizi satışa hazır hale getirerek çeşitli şekillerde ürünlerimizi ziyaretçilerimize sunabiliriz.  Woocommerce eklentisini kurduğumuz zaman hali hazırda birçok sayfası kurulmaktadır. Bu yazımızda Woocommerce ilgili ürünlerde ürün kategorisine ait ürün gösterme üzerine duracağız. Ürün sayfalarının alt kısmında ilgili ürünler (Related Products) başlığı altında genellikle bizlere rastgele ürünler listelenmektedir. Bu şekilde kullanmak istemediğimizde ise bazı tema ayarlarından bunu kolaylıkla değiştirebiliyorsunuz.

Tema ayarlarınızda ilgili ürünler (Related Products) içinde gelen ürünlere müdahale etme gibi bir seçeneğimiz bulunmuyorsa bu sefer kendimiz kod ile müdahale ederek ilgili ürünler (Related Products) kısmını o an kontrol etmekte olduğumuz ürünün ana kategorisine göre olan ürünleri göstererek çözümleyebiliriz. Bu sayede kişi bebek arabası ana kategorisine bakıyorsa ilgili ürünler (Related Products) kısmında göreceği ürünler ana kategori altında bulunan ürünler olacaktır. Bu sayede kullanıcı baktığı ürünle gerçekten ilgili olan ürünleri görecektir.

Eklenti ile Woocommerce İlgili ürünlerde ürün kategorisine ait ürün gösterme

Maalesef bu durumu çözen herhangi bir eklenti sizlere öneremeyeceğim. Sadece bu durum için kullandığınız temada eğer ilgili ürünler (Related Products) kısmına ulaşım ve düzenlenebilir bir panel varsa oradan düzenleme yapmanız gerekecektir. Biz bu durumu çözebilmek adına woocommerce dosyaları arasında bulunan related.php dosyasına müdahale edeceğiz. Eğer giriş seviyesi de olsa herhangi bir kod bilginiz yoksa lütfen bu işlemleri yapmayınız veya olabildiğince yedek alarak işlemlerinizi tamamlamaya özen gösteriniz.

Woocommerce İlgili ürünlerde ürün kategorisine ait ürün gösterme

Ekleyeceğimiz kod bloğu sayesinde ürün sayfasının altında bulunan ilgili ürünlerde (Related Products) ürünün ana kategorisine ait ilgili ürünleri gösterebileceğiz. Aşağıda vereceğim kod bloğunu woocommerce eklentisinin içinde bulunan related.php dosyasında ilgili gösterilmesini istediğiniz yere ekleyerek işlemlerinize devam edebilirsiniz. Wp-content->Plugins->Woocommerce klasörü içerisinde related.php dosyasını bularak gösterilmesini istediğiniz html kısmına aşağıdaki kod bloğunu ekleyerek sonuçlarını görebilirsiniz. Lütfen bu işlemleri yapmadan önce yedek almayı unutmayınız.

<?php
/**
 * Related Products
 *
 * @author   WooThemes
 * @package   WooCommerce/Templates
 * @version   1.6.4
 */

if ( ! defined( 'ABSPATH' ) ) {
  exit; // Exit if accessed directly
}

if ( is_singular('product') ) {
  

global $post;
// get categories // rastgele getirmek için orderby rand yazılacak.
$terms = wp_get_post_terms( $post->ID, 'product_tag' );
foreach ( $terms as $term ) $cats_array[] = $term->term_id;
$query_args = array( 'orderby' => 'desc', 'post__not_in' => array( $post->ID ), 'posts_per_page' => 4, 'no_found_rows' => 1, 'post_status' => 'publish', 'post_type' => 'product', 'tax_query' => array(
array(
'taxonomy' => 'product_tag',
'field' => 'id',
'terms' => $cats_array
)));

$r = new WP_Query($query_args);
if ($r->have_posts()) { ?>
<?php


?>

  <div class="related products"> 
    <h2><?php _e( 'İlgili Ürünler', 'woocommerce' ); ?></h2>

    <?php woocommerce_product_loop_start(); ?>

      <?php while ($r->have_posts()) : $r->the_post(); global $product; ?>

        <?php wc_get_template_part( 'content', 'product' ); ?>

      <?php endwhile; // end of the loop. ?>

    <?php woocommerce_product_loop_end(); ?>
  </div>
<?php


?>


<?php

wp_reset_query();
}
}

Eklediğiniz bu kod bloğu sayesinde woocommerce ürün sayfanızın altında bulunan ilgili ürünler kısmında baktığınız ürüne ait ana kategoriye bağlı ilgili ürünler listelenmektedir. Orderby kısmında DESC yazmakta rastgele getirmek istiyorsanız ilgili ürünler kısmını o kısıma rand yazarak işlem yapabilirsiniz. Rand eklemeniz ile birlikte karşınıza gelen ilgili ürünler rastgele gelecektir.

Woocommerce ilgil ürünler

Woocommerce Stokta olmayan ürünleri sıralamada sonda göstermek başlıklı yazımı okumak için tıklayınız

Sercan Sevinçer

SEO Uzmanı & WordPress Web Tasarım Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba,

  İlgili ürünleri, aynı kategori ve etiketlere sahip ürünler gösterilecek şekilde getirmek istersek ne yapmalıyız?

  Woocoomerce normal şartlarda “İlgili Ürünler” kısmını kategori ve etiketlerden etkilenerek getirmiyor mu?

  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu