Wordpress

Woocommerce toplam sepet tutarı öğrenmek

Woocommerce toplam sepet tutarı öğrenmek gibi bir işlem sitenizde birçok yerde işlevsel olarak kullanılabilir. Wordpress içerik yönetim sisteminin güzel bir eklentisi olan Woocommerce web sitemiz üzerinden fiziksel veya dijital ürünlerimizin satışını sağladığımız bir eklentidir. Woocommerce ile birlikte hazır olarak sepet, mağaza vb. sayfalar gelmektedir. Bu sayfaların özelleştirilmesi bazı durumlarda sıkıntılara sebep olabilir.

Woocommerce toplam sepet tutarını öğrenmek alışveriş tutarımıza göre müşterilerimize bildirimler göstermemizi sağlayabilir. 50₺ tutarında alışveriş sepetlerini doldurmaları gerektiğinde sepetlerine daha ne kadar sepetlerine ekleme yapmalarını gerektiği gösterebilir ve bu gösterim sonucunda ücretsiz kargo kazandınız gibi uyarılar göstermemiz mümkün.

Sepet tutarı üzerinden çeşitli eklentileri kullanarakta ziyaretçilerimize uyarı vermekle birlikte farklı işlevsellikler de katarak web sayfamız üzerinde uyarılarda bulunabiliriz. Woocommerce fonksiyonlarını kullanarak işlemlerimizi sağlıklı bir şekilde yapabiliriz. Woocommerce fonksiyonlarımızı kullanmadan önce kod satırlarımızı yazacağımız sayfada mutlaka ” global $woocommerce; “ tanımlamasını yapmamız gerekmektedir. Bu sayede woocommerce eklentisinin sunmuş olduğu  özelliklere hızlı bir erişim sağlamış olacağız.

Woocommerce toplam sepet tutarı öğrenmek

Web siteniz üzerinde değişiklikleri gerçekleştirmeden önce lütfen yedek almayı unutmayınız. Yeteri seviye de kod bilgisine sahip değilseniz lütfen sayfalarınız içerisinde değişiklikler gerçekleştirmeyiniz. Kod bloklarını nereden göstermek istiyorsanız header.php footer.php cart.php vb. sayfalarda uygun görünen yerlere ekleyerek işlem yapabilirsiniz.

global $woocommerce;
$toplamtutar = $woocommerce->cart->cart_contents_total+$woocommerce->cart->tax_total;

$toplamtutar adlı değişkenimize sepet tutarımızın tam sayı olarak atıyoruz. Bu sayede değişkenimiz içerisinde sepet tutarımız örneğin 40₺ olarak ₺ etiketiyle olmasına rağmen veya başka para birimlerinde olmasın rağmen bize sadece 40 sayısını verecektir. Elde ettiğimiz bu sayı değişkeni ile istediğimiz şekilde sorgular yazarak işlemlerimizi ihtiyaçlarımız doğrultusunda gerçekleştirebiliriz.

Woocommerce ile 40₺ ulaşınca ücretsiz kargo

Yukarıda vermiş olduğum kod satırını işlevsel hale getirmek adına bir örnek ile durumu açıklamak istiyorum. Kullanıcılarımız 40₺ sepet tutarına ulaştıklarında ücretsiz kargo imkandan faydalanacaklarını bildirmek istiyorum. Ben bu kodlarımı header.php içerisinde yazacağım sayfamın en üstünde bir bar olarak gösterilmesini istiyorum

if($toplamtutar==0){
  echo "Ücretsiz kargo kazanmanız için sepetinizin toplam tutarı 40₺ olmalıdır.";
  
}elseif($toplamtutar>1 and $toplamtutar<40){
  
  $hesaplama= 40-$toplamtutar;
  
?>
Sepetinize <?= $hesaplama; ?>₺lik ürün eklemeniz gerekmektedir.
<?php 
  
}else
{ 
echo "Ücretsiz kargo kazandınız";
} 

$toplamtutar değişkeninde tuttuğumuz sepet tutarımız ile if kullanarak gerekli kontrolleri sağlayarak kişilerin 40₺lik sepet tutarına ulaştıklarında indirim alabileceklerinin takibini gerçekleştiriyoruz. Ziyaretçilerimizin sepet tutarı 20₺ olduğunda yaptığımız işlemde 20₺ daha sepetlerine eklediklerinde indirim kazanabileceklerini söylüyor olacağız.

Tutarda istediğiniz değişiklikleri sağlayarak ücretsiz kargo ayarlarınızı yapıp işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Woocommerce ücretsiz kargo özelliğinide aktif ederek ziyaretçilerinizin gerçek anlamda bir ücretsiz kargo hizmeti alacağından emin olunuz 🙂

 

 

Sercan Sevinçer

SEO Uzmanı & WordPress Web Tasarım Uzmanı

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba

   WordPress özel ders veriyorum. Woocommerce için istemeniz halinde Woodmart teması etrafında özel ders vermekteyim. Mail adreslerim veya Whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu