Wordpress

Wordpress Eklentisiz Bakım Modu

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Wordpress Eklentisiz Bakım Modu nasıl aktif edilir ve kullanılır ondan bahsedeceğim. Wordpress üzerinde sitemizi yapmadan önce demo halinde kullanıcılara açık bir şekilde yayınlamak istemeyiz. Sitemizi hazırlama serüveninde bakım moduna alarak sitemizi rahatlıkla hazırlayabilir olası hataları kullanıcılardan gizlemiş oluruz.

Wordpress Bakım Modu

Wordpress eklenti ile bakım modu aktif etmek istediğimizde karşımıza birçok eklenti çıkacaktır. Fakat her zaman söylediğim gibi bazı durumlarda eklentisiz işlem yapmak sitemizin hızını, veritabanı hafızasını vs olumlu yönde etkileyecektir. Bu sayede eklentilerin açık verme olasılığından da uzaklaşmış olacağız.

İşlemlerinizi hızlı bir şekilde yapmak istediğiniz sadece wordpress kullanıcısı olarak eklenti tercih etmeniz kodlara müdahale etmeden işinizi kolaylaştıracak ve sitenizi bozma olasılığınızı ortadan kaldıracaktır. Bunun için önerdiğim Wordpress bakım modu eklentileri aşağıdaki gibidir;

 1. WP Maintenance Mode
 2. Maintenance

Bu eklentileri kullanarak hızlı bir şekilde kendinize bakım modu sayfası oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz. Kod bloklarına basit bir şekilde girmek isterseniz okumaya devam ediyoruz demektir.

Wordpress Eklentisiz Bakım Modu

Öncelikle alan adımızın bulunduğu ana dizine bu genellikle public_html içindir. Bu kısıma bakım modu aktifken kullanıcılara göstereceğimiz bakım modu sayfamızı oluşturmamız gerekiyor. Buraya ben örneğimde bakim-modu.html adında yeni bir html sayfa oluşturuyorum. İçerisine aşağıda görmüş olduğunuz gibi basit bir bakim modu sayfası yerleştiriyorum

<!DOCTYPE html>
<html lang="tr">
  
<head>
  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;charset=UTF-8">
  <title>Sitemiz yapım aşamasında</title>
</head>

Sitemiz Yapım Aşamasındadır.

</body>
</html>

Şimdi kullanıcılarımızı hazırlamış olduğum bu bakım modu sayfasına yönlendirmemiz gerekiyor. Ana dizinimizde bulunan .htaccess dosyamızın içerisine giriyoruz en üst kısma aşağıda bulunan kod blogumuzu ekliyoruz.

rewriteEngine on
RewriteCond %{REQUEST_URI} !/bakim-modu.html$
RewriteCond %{REMOTE_ADDR} !^123.123.123.123
RewriteRule $ /bakim-modu.html [R=302,L]

Bu alanda bazı alanları kendimize göre değiştirmemiz gerekmektedir. Öncelikle siz hangi dosya ismiyle açtıysanız bakim-modu.html yazan alanları kendi dosya isminizle değiştirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında bakım modu sayfasını sadece kullanıcılara göstermek istediğimiz için kendi ip adresimize izin vermemiz gerekiyor. Bu sayede sitemize girdiğimizde biz aktif olarak sitemizi hazırlamaya devam edebiliriz.

IP adresi kısmına kendi ip adresinizi google üzerinde ” what is my ip ” yazarak erişim sağlayabilirsiniz. Girmiş olduğunuz ip adresiniz ile artık kendiniz sitenize ulaşabilir ve kullanıcılara hazırlamış olduğunuz bakım modu sayfasını gösterebilirsiniz. Artık wordpress eklentisiz bakım modu sayfamızı hazırlamış oluyoruz.

Wordpress otomatik güncellemeleri kapatmak isterseniz yazımı inceleyebilirsiniz. Wordpress site kurma adlı yazımı da inceleyebilirsiniz.

 

 

Sercan Sevinçer

SEO Uzmanı & WordPress Web Tasarım Uzmanı

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Merhaba html bir yapım aşamasında sayfası varken arka planda ben nasıl wordpress siteme ulaşıp düzenleme yapabilirim

  1. Merhaba

   WordPress sitenizi yayına aldıktan sonra gerekli işlemleri yapında. Daha sonra ip adresinizi öğrenerek htaccess üzerine kendi ip adresinize izin vermeniz gerekmektedir. Bu sayede rahatlıkla panelinize giriş yapabilirsiniz.

 2. Merhaba cevabınız için teşekkür ederim. Bunu denediğimde bağlantı sağlayamamıştım. Her koşulda bakım modu sayfası gelmekteydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu