Wordpress

Wordpress Shortcode Oluşturma (Kısakod)

Wordpress bizlere web sitelerimizi oluşturma da çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olan wordpress birçok noktada bizlere yardımcı olabilecek tema ve eklentiler de sunmaktadır. PHP dili ile kodlanmıştır bir içerik yönetim sistemi olan wordpress üzerinde bizlerde wordpress kütüphanesini kullanarak dilediğimiz gibi özelleştirme gerçekleştirebiliriz. Wordpress shortcode oluşturma sayesinde son yazılan içerikleri, bazı çıktı sonuçlarını ve diğer birçok şeyi hızlı ve pratik şekilde web sitemizin ön yüzüne çekebiliriz.

Wordpress Shortcode Oluşturma

Shortcode nedir? Shortcode oluşturmanın avantajları nelerdir biraz bahsetmek gerekiyor. Shortcode wordpress üzerinde php dilini kullanarak oluşturabileceğimiz ve bizlere sonuç döndüren yapılardır. Bu oluşturduğumuz shortcodeları web sitemizin ön yüzünde aktif olarak çalıştırabilir ve sonuçlar döndürebiliriz.

Web kodlama dillerini kullanarak yaptığımız programlama çıktılarını ön yüzde rahatlıkla almamızı sağlayan shortcode yapıları web sitelerimizde bizlere kolaylıklar sağlamaktadır.

Wordpress shortcode nasıl oluşturulur?

Shortcode oluşturmak istediğimizde wordpress temalarımızda muhakkak bulunan ve birçok noktada müdahale edebildiğimiz functions.php dosyamıza ulaşmamız gerekmektedir. Bu dosya sayesinde birçok özelliği temamıza ekleyebiliriz. Sitemizde aktif olan tema üzerinde bulunan functions.php dosyamıza erişebilmek için Görünüm -> Tema dosya düzenleyicisi adımlarını izleyebilirsiniz. Bu yol ile birlikte aktif olan temanızın bulunduğu dosyalara erişim sağlayabilirsiniz. Daha sonrasında karşınıza gelen panelde sağ tarafta temanıza ait olan dosyaların içerisinde functions.php dosyanızı görüntüleyebileceksiniz.

functions.php dosyasi
functions.php dosyası

Shortcode oluşturabilmemiz için kodlarımızı functions.php dosyamızın içerisine yazmamız gerekmektedir. Temanıza ait çok fazla kod blokları göreceksiniz. Tüm kod bloklarının en son kısmına gelerek shortcode oluşturma başlayabilirsiniz.

function ekranayazdir(){
  return 'Ekrana yazılacak olan kısım';
}
add_shortcode('yazdirma', 'ekranayazdir')

Yazmış olduğumuz shortcodemuzu kullanmak istediğimizde [yazdirma] shortcodunu editörlerimiz içinde kullanarak ekran çıktısında ” Ekrana yazılacak olan kısım “ olarak bir çıktı almış olacağız. Burada yazmış olduğumuz functionun işlemine göre bizlere sonuç döndürecektir.

Wordpress kategoriye göre yazı çekmek ( Shortcode )

Wordpress shortcode oluşturma olayını çözümledikten sonra birçok noktada sitenizi özelleştirebilirsiniz. Tekrarlı işlemlerinizde shortcode yapıları oluşturarak hızlı çözümler ile sitenizi yapılandırabilirsiniz. Aşağıda bulunan kod yapısı ile birlikte shortcode üzerinden değişken göndererek ilgili değişkene göre yazılarınızı çekebilirsiniz.

function kategoricek( $atts , $content = null ) {
  
 	// Değişken tanımlaması gerçekleştireceğiniz alan
  $atts = shortcode_atts(
    array(
      'kategoriismi' => 'genel',
          // bu alanda kategoriismi diye tanımlanan değişkene default bir değer atandı.
    ),
    $atts
  );
$args = array(

// yazılarımızı çekeceğiniz burada yayında olan ve post türünden ilgili yazıları çekmeyi hedefliyoruz ve kategori ismine de atadığımız değişkeni çekiyoruz. 
  'post_type' => 'post',
  'post_status' => 'publish',
  'category_name' => $atts["kategoriismi"],
  'posts_per_page' => 6,
);
$arr_posts = new WP_Query( $args );
 
if ( $arr_posts->have_posts() ) :
 
  while ( $arr_posts->have_posts() ) :
    $arr_posts->the_post();
    ?>
    <article id="post-<?php the_ID(); ?>" <?php post_class(); ?>>
      
      <header class="entry-header">
        <h3 class="entry-title"><?php the_title(); ?></h3>
      </header>
      <div class="entry-content">
        <?php the_excerpt(); ?>
        <a href="<?php the_permalink(); ?>">Daha fazla <i class="fa fa-angle-right"></i></a>
      </div>
    </article>
    <?php
  endwhile;
endif;
}
add_shortcode('kategoriler', 'kategoricek');

Yazmış olduğumuz bu shortcode daha detaylı ve wordpress kütüphanesini kullanan bir yapı. Sizlerde php bilginizi ve wordpress kütüphane fonksiyonlarını birleştirerek farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yazmış olduğumuz shortcodemuzu ön yüzde web sitemizde kullanmak istediğimizde [kategoriler kategoriismi=”kategoriismiburaya”] şeklinde değişken değerimizi de göndererek istediğimiz kategorimizin yazılarını sayfamıza çekebiliriz. İlgili tasarıma dokunmak istediğimizde shortcode içinde düzenlemiş olduğumuz yapıya müdahale etmemiz gerekmektedir.

Wordpress site kurmak veya web tasarım fiyatları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Sercan Sevinçer

SEO Uzmanı & WordPress Web Tasarım Uzmanı

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. WordPress sitemde yazmış olduğum shortcode fonksiyon.php içerisinde çalıştırıyorum. Tüm yazılarda sorunsuz çalışıyor fakat title ve description “[shortcode]” olarak görünüyor. Buralarda nasıl çalıştırabilirim acaba?

   1. Evet hocam yazı başlığı ve titlede kod olarak görünüyor. örnek:
    “Bu bir başlıktır [yil]” titlede ve başlıkta bu şekilde kod olarak çıkıyor. oysa 2022 olarak gelmesi gerek. Yazı içinde sorunsuz çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu