Wordpress

Wordpress Woocommerce sitede tüm ürünleri silmek

Wordpress alt yapısı ile birçok tarz web sitesi hazırlayabilirsiniz. Bu siteler arasında E-Ticaret siteleri, Kurumsal web siteleri, kişisel web siteleri vb. tarzda siteler hazırlamanız için çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu yazımızda Wordpress sitelerinin E-Ticaret versiyonlarında popüler bir şekilde tercih edilen ” Woocommerce ” eklentisi üzerinde tüm ürünleri nasıl silebilirize değineceğim.

Woocommerce internet üzerinden satış yapmamıza büyük kolaylık sağlayan bir wordpress eklentisidir. Bu eklenti ile web sitemizde ürünlerimizi listeleyebilir, sipariş takibi sağlayabilir ve sitemize kullanıcı kayıtları alabiliriz. Woocommerce eklentisinin birçok yan eklentisi ile daha farklı işlemleri web sitemiz üzerinden gerçekleştirebiliriz. Sitemize eklediğimiz ürünleri sistem tek tek veya belirli sayı aralığında silmemize izin vermektedir. Bazı az sayıda ürün satışı yapan web siteleri için bu yöntem ile silmek daha sağlıklı olabilir. Bazı web sitelerinin ise ürün sayıları +500 olduğunda bu ürünleri belirli sayı aralığında veya tek tek silmek zahmetli bir iş olacak ve zamanımızı alacaktır.

Woocommerce ile sitemizde bulunan ürünlerin hepsini silmek için biraz teknik bilgiye ihtiyacımız var. Eğer bu konuda bilginiz yoksa lütfen teknik elemanlarınıza durumu bildirerek bu işlemleri gerçekleştirmesini isteyiniz veya iletişim sayfamdan bana ulaşarak destek alabilirsiniz.

Woocommerce ürünleri silmek

Woocommerce sitemizde tüm ürünleri silmek için veritabanımıza müdahale de bulunacağız. SQL sorgusu kullanarak temiz bir silme işlemi gerçekleştireceğiz. Öncelikle veritabanımıza ulaşmamız gerekiyor. CPanel kullanan arkadaşlar CPanel üzerinden ” phpMyAdmin ” tıklayarak veritabanlarımızın listelendiği phpMyAdmin anasayfamıza erişim sağlayacağız.

CPanel PhpMyadmin
CPanel – phpMyAdmin

phpMyAdmin anasayfamıda sol tarafta sistemimiz de bulunan veritabanlarının listesini görüntüleyeceksiniz. Bu ekranda web sitemizde aktif olan ürünlerini silmek istediğimiz veritabanımızı seçiyoruz. Veritabanımızı seçtikten sonra üst menüde ” SQL ” seçeneğini seçiyoruz ve karşımıza sql sorgusu yazabileceğimiz alan gelmekte buraya aşağıda ki kodu girmemiz gerekmektedir.

Phpmyadmin veritabanı sql sorgu ekranı
Phpmyadmin veritabanı sql sorgu ekranı

 

Sorgu ekranına aşağıda bulunan kodu ekleyerek sağ altta bulunan git butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Buradan dikkat etmeniz gereken önemli birkaç nokta bulunmaktadır. Eğer sitenizi kurarken wordpressin klasik veritabanı ön eki olan wp_ değiştirdiyseniz sql sorgumuzda wp_ yazan yerleri kendi ön ekinize göre güncellemeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz veritabanında açılan tablolardan bunu kontrol edebilirsiniz. Klasik olması gereken ” wp_options ” eğer kurulum sırasında ön eki değiştirdiyseniz ” wp_ ” lütfen sorguda bu alanları güncelleyerek işlem yapınız.


DELETE relations.*, taxes.*, terms.* FROM wp_term_relationships AS relations INNER JOIN wp_term_taxonomy AS taxes ON relations.term_taxonomy_id=taxes.term_taxonomy_id INNER JOIN wp_terms AS terms ON taxes.term_id=terms.term_id WHERE object_id IN (SELECT ID FROM wp_posts WHERE post_type=’product’); DELETE FROM wp_postmeta WHERE post_id IN (SELECT ID FROM wp_posts WHERE post_type = ‘product’); DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = ‘product’;

Sercan Sevinçer

SEO Uzmanı & WordPress Web Tasarım Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu